Ana Sayfa İletişim Broşür İndir Canlı Destek


İstanbul Ticaret Odası Dış Ticaret Şubesi
Kapari Raporu
 

      
Kapari Yetiştiriciliği

KAPARİ (GEBERE) TARIMI

Genel Bilgiler:
Ülkemizde Akdeniz ikliminin hakim olduğu Batı Anadolu illeri başta olmak üzere Doğu Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde doğal olarak yetişebilen dik veya yatık olarak büyüyen dikenli bir bitkidir. Erozyonu önlemek için dağlık ve eğimli yörelerde tarımı yapılmaktadır. Zeytin ve badem alanlarında ara tarımı şeklinde yetiştiriciliği yapılabilir. Çok yıllık bir bitkidir. 25-30 yıl tarlada kalabilir.

İklim ve Toprak İstekleri: Fosfor, potasyum ve kalsiyumca zengin kalkerli ve killi topraklardan hoşlanır. Sıcaktan ve güneşten hoşlandığı için güneye bakan yamaçlarda daha iyi gelişir.

Fide Dikimi: Kapari dikilecek araziler sonbaharda derin olarak sürülüp işlenmelidir.  Havalar müsait olursa fideler kasım sonundan itibaren sökülüp tarlaya dikilebilir. Kapari dikilecek çukurlar 40cm. Derinliğinde ve 30-40cm. Genişliğinde kazılıp dibine üstten çıkan organik maddece zengin toprak konulduktan sonra dikim yapılır. Dikimden sonra fidelerin üzeri toprakla kümbet şeklinde örtülüp etrafı çanak şeklinde açılarak aşağıdaki şekildeki gibi can suyu verilmelidir. Dikim mesafesi 2X2m. Veya 2X2.5 m. olmalıdır. Dikim nisan sonuna kadar bitirilmelidir.

Bakım: Fideler tarlaya dikildikten sonra ot alma ve çapalama işlemlerine devam edilmelidir. Yaz ayları çok kurak geçerse birinci yılındaki fidelere mutlaka su verilmelidir. Ayrıca imkân var ise kaparinin kurak geçen yaz aylarında sulanması faydalı olur. Sulama esnasında suyun gövdeye temas etmemesine özen gösterilmelidir. Kasım ayında bitki yapraklarını dökmeye başlar. Aralık ayında dallar dipten 3-5 cm.den kesilerek eski sürgünler bitkiden uzaklaştırılır.

Hasat: Usulüne göre dikilen ve bakımı iyi yapılan fideler aynı yaz 1m.ye kadar sürgün verebilir. Bu sürgünlerden 40-50 kadar çiçek tomurcuğu alınabilir. Gelişmiş bir kapari 10 kg. kadar tomurcuk verebilir. Haziran ayından itibaren tomurcukların toplanmasına başlanır.

Tomurcukların kalitesi boyutlarına göre değişir. Tomurcuk çapları 5mm. ve altı, 5-7mm., 9-11mm.ve 11-13mm. olarak ayrılır. En yüksek fiyata satılanlar 5mm. ve altı olanlardır. Toplanan tomurcuklar %20’lik tuzlu suda muhafaza edilir. Fidanların yıllar itibariyle verimi aşağıda belirtilmiştir:

1.yıl  kök başına verim: 0.2 Kğ       2.yıl  kök başına verim: 2 Kğ
3.yıl  kök başına verim: 3 Kğ          4.yıl  kök başına verim: 5 Kğ
5.yıl  kök başına verim: 7 Kğ          6.yıl  kök başına verim: 8 Kğ
7.yıl ve sonraki yıllar kök başına verim: 8-10  Kğ

 
Merhaba Yönetici